318.10

91.69

5.87

3.30

Dane pomiarowe dla stacji Jelenia Góra. Wartości zostały odczytane dnia 2024-03-29 o godzinie 10:00.

Jeleniogórzanin zdobył Puchar Europy

W rozegranych w weekend 26-27 września w Jeleniej Górze finałowych zawodach Pucharu Europy reprezentant Karkonoskiego Klubu Kajakowego zdobył Puchar Europy we Freestyle'u Kajakowym.

W miniony weekend Jelenia Góra była stolicą europejskiego Freestyle'u Kajakowego, bo to właśnie naszemu jeleniogórskiemu klubowi przypadł zaszczyt organizacji ostatnich zawodów z cyklu Pucharu Europy.
"Jest nam niezwykle miło z faktu, że Europejska Federacja Kajakowa (ECA) powierzyła nam organizację tej prestiżowej imprezy. Jako organizator cieszę się również z tego, że to właśnie polscy zawodnicy dominowali w tych zawodach"
Krzysztof Czaplicki Prezes Karkonoskiego Klubu Kajakowego
W konkurencji K1 kobiet finałowe zawody miały wyłonić zwyciężczynie klasyfikacji generalnej. Finałowa rozgrywka rozegrała się między Mistrzynią Polski, medalistką Mistrzostw Europy Zofią Tułą z Karkonoskiego Klubu Kajakowego, a Niną Csonkovą Wice Mistrzynią Europy i wielokrotną zwyciężczynią Pucharu Europy (Słowacja). Do ostatniej chwili wydawało się, że to właśnie Zosia zwycięży, bo po dwóch z trzech przejazdów finałowych prowadziła z nota 340 pkt. W ostatnim swoim przejeździe, rzutem na taśmę prowadzenie objęła Nina Csonkova z notą 373,33 pkt. i ostatecznie zwyciężyła przed Zofią i Anną Hubner (Niemcy).

Nie trzeba było długo czekać na rewanż ze strony Zosi, która jeszcze tego samego dnia pokonała Ninę w finale Pucharu Polski i z notą 370 pkt. wyrobiła minimum do Kadry Polski na 2016 rok. Tym samym Zofia zdobyła Puchar Polski i zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy 2015.
W konkurencji K1 Mężczyzn byliśmy świadkami pojedynku Tomasza Czaplickiego (lidera Pucharu Europy po 3 edycjach) z wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata, zdobywcą Pucharu Świata i Mistrzem Europy Peterem Csonka (Słowacja). W finale Pucharu Europy Jeleniogórzanin zapewnił sobie zwycięstwo już w pierwszym z trzech przejazdów finałowych i ostatecznie z notą 1173,33 pkt. pokonał Petera Csonkę. Trzecie miejsce zajął reprezentant Belgi Lane De Meulenaere (Wice Mistrz Europy juniorów 2014).

"Jestem bardzo szczęśliwy z osiągniętych przeze mnie wyników, które dały mi kolejne w tym miesiącu zwycięstwo. Tydzień temu w Krakowie zdobyłem już po raz szesnasty tytuł Mistrza Polski, a dwa tygodnie temu triumfowałem w zawodach Pucharu Europy w Pradze. Sezon 2015 jeszcze się nie zakończył, a już mogę o nim powiedzieć, że jest jednym z najlepszych w mojej karierze. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim moim przyjaciołom i sponsorom za okazane przez nich wsparcie. Dodatkowo cieszy mnie fakt, że pierwszy w mojej karierze Puchar Europy przypieczętowałem zwycięstwem nigdzie indziej tylko właśnie w moim rodzinnym mieście, w Jeleniej Górze"
Tomasz Czaplicki Karkonoski Klub Kajakowy

Poza kajakarzami z Jeleniej Góry bardzo dobrze zaprezentowali się też inni polscy zawodnicy. Juniorka Agata Sobieraj-Jakubiec zdobyła srebro Pucharu Europy i ostatecznie zajęła też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jej brat Michał zdobył brąz w konkurencji juniorów i w połączeniu z wynikami z poprzednich edycji Pucharu sklasyfikowany został na drugim miejscu klasyfikacji generalnej. Mistrz Polski Juniorów- Maksymilian Drak zdobył w Jeleniej Górze srebro, co z pozostałymi rezultatami z Plattlingu, Wildalpen i Pragi dało mu brąz w klasyfikacji generalnej juniorów.
Zmagania Pucharu Europy i Międzynarodowego Pucharu Polski odbyły się nie tylko na rzece Bóbr. Jedna z konkurencji rozegrana została na Skwerze Lwowskim w specjalnie do tego celu rozstawionym basenie.
"Freestyle Battle, to nowa konkurencja, która wzorowana jest na kształt bitwy raperów. Jest to najprościej mówiąc konkurs na najlepszą figurę freestyle'u kajakowego w basenie. Zawodnicy, którzy wystartowali w tej konkurencji mieli za zadanie zademonstrować jak najbardziej widowiskową ewolucję i wygrać rywalizację z przeciwnikiem w parze. Zwycięzca pary awansuje do finału. Zawody w basenie wypadły bardzo dobrze. Zgromadziła się duża widownia, a zawodnicy pokazali nam wiele wysokich trików powietrznych, jak np. Air Loop- salto przodem, czy cartwheel- pionowe obroty kajaka."
Zofia Tuła Karkonoski Klub Kajakowy

W zorganizowanym przez Karkonoski Klub Kajakowy finale Pucharu Europy i Międzynarodowego Pucharu Polski wzięło udział blisko 40 zawodników z krajów takich jak: Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Francja, Belgia i Rosja. Karkonoski Klub Kajakowy chce zorganizować w Jeleniej Górze w 2018 roku Mistrzostwa Europy w tej bardzo widowiskowej odmianie kajakarstwa górskiego.